ביוטכנולוגיה

מדע הביוטכנולוגיה הוא פיתוח יישומי של מחקר ביולוגי לצורך ייצור מוצרים לרווחת האדם בתחומי התעשייה, הרפואה והחקלאות. "כלי העבודה" של הביוטכנולוג הם מיקרואורגניזמים, כמו חיידקים, שמרים, פטריות, תאים של בעלי חיים וצמחים ואנזימים.

פרטים נוספים

רובוטיקה

אם אתם חושבים שרובוטים שייכים רק לעולם הסרטים, אז תחשבו שנית! מגמת רובוטיקה הראשונה בארץ נפתחה בשנת 1994 בתיכון "אהל-שם". החלוץ בשטח זה. מגמת רובוטיקה הינה ייחודית ויוקרתית בה לומדים התלמידים 2 מקצועות של הנדסת מערכות: מקצוע מוביל– בקרת מערכות ומקצוע התמחות – מכטרוניקה.

פרטים נוספים

הנדסת תוכנה - סייבר

"מרחב הסייבר" הינו מושג המתאר אוסף מערכות וטכנולוגיות שיצר האדם, המקיימות ביניהן תקשורת, נושאות מידע רב ומתחברות באופן הדוק לפעילות האנושית. החל במחשבים נייחים וניידים, סמארטפונים, טאבלטים ועד לתשתיות לאומיות חשמל, תקשורת, בנקאות ותעשייה. מרחב הסייבר השפיע עמוקות על החברה האנושית באופן חסר תקדים, מידע נגיש וזמין בהינף אצבע, תקשורת מהירה ומיידית בין שני קצוות הגלובוס והשפעה בהרף עין על מערכות מחשב.

פרטים נוספים

הנדסת תוכנה - טכ''מ

תכנית הלימודים מתמקדת בתכנות בסביבה מבוזרת. התלמידים לומדים תכנות ברמה גבוהה ומפתחים מערכת תוכנה הבנויה מחלקים הנמצאים במחשבים שונים המרוחקים זה מזה. המערכת משלבת לפחות שלושה מחשבים שונים – שרת המידע, שרת האפליקציה ומחשב הלקוח. חלק מן האפליקציה רצה ברשת האינטרנט וחלקה במחשב הלקוח. המערכת מתנהלת מול שרתים הנמצאים אצל ספק חיצוני ועובדים במודל הדומה למודל הנהוג כיום בשוק.

פרטים נוספים

מדעי המחשב

מדעי המחשב הוא מקצוע מבוקש ומאתגר, המקנה ידע עדכני ורלוונטי ומשמש בסיס ידע לכל מקצועות המדע, ההנדסה והטכנולוגיה. לימוד של מדעי המחשב מאפשר לבוגרי התיכון להבין את ההתפתחויות המדעיות המרכזיות המשולבות בהתפתחויות הטכנולוגיות המרשימות של זמננו.

פרטים נוספים

ביולוגיה

כיצד פועלים הסמים? כיצד מזהים רוצח על-פי טיפת רוק? מדוע לא מומלץ ליטול אנטיביוטיקה כשחולים בשפעת? מדוע תחושו בחילות במהלך ריצה, לאחר ש"טחנתם" המבורגר וצ'יפס? כיצד גלולות מונעות היריון?

פרטים נוספים

כימיה

מדע הכימיה הוא מדע בסיסי הבנוי באופן היררכי, המחייב למידה סדורה ורציפה על מנת להבין לעומק את תחום הכימיה הן ברמה המקרוסקופית והן ברמה המיקרוסקופית. נוסף על כך, הכימיה היא מדע ניסויי, כלומר מקצוע מדעי, שלא רק אנשי מחקר, אלא גם תלמידי בית הספר, נדרשים לערוך בו ניסויים בפועל.

פרטים נוספים

פיזיקה

הפיזיקה היא המדע היסודי: היא עוסקת בתיאור המציאות ובהסבר עולם התופעות שסביבנו. תחומי העיסוק של פיזיקאים הם רבים ומגוונים: חקר היקום ומבנה החומר, יצירת מעגלים אלקטרוניים זעירים ומהירים יותר ויותר (מחשבים), בניית מכשירים רפואיים לאבחון או לריפוי מחלות.

פרטים נוספים

היסטוריה מוגבר

חכמי הפילוסופיה אמרו שעל מנת לקיים אורח חיים תקין יש לחיות את ההווה ולתכנן היטב את העתיד. ואולם כדי לחזות במדויק את העתיד יש להסתמך על לקחי העבר ועל הניסיון העשיר שהוא נותן לנו. לכאן נכנס בגאון תחום ההיסטוריה – חקר העבר.

פרטים נוספים

משפט עברי-תושב''ע

הלימוד במגמה הוא מסע מרתק אל השאלות הפילוסופיות העומדות בבסיס קיומנו כבני אדם. במסע זה נכיר את עולמם של חז"ל, הפילוסופיה היהודית והפילוסופיה הכללית ותחומי דעת נוספים, כמו אמנויות, ספרות, היסטוריה ודתות.

פרטים נוספים

ספרות מוגבר

עיסוק בנושאים אקטואליים ומגוונים. העמקה וההעשרה של תחומי הספרות. חומר מסוכם: באתר בית ספר. צפייה בהצגות רלוונטיות בתיאטרון "גשר", הרצאות וסיורים בעקבות סופרים. צפייה בסרטים: בחינת עיבודים קולנועיים ליצירות ספרותיות.

פרטים נוספים

תנ''ך מוגבר

התנ"ך הוא הספר המפורסם והמשפיע ביותר בעולם ורבים רואים בו יצירת מופת ספרותית וערכית. התנ"ך מאגד בתוכו את פניני התרבות היהודית, הנערצים הן על ידי העם היהודי והן על ידי עמים אחרים ותרבויות אחרות ברחבי העולם.

פרטים נוספים

מדעי החברה

לימודים של מדעי החברה בתיכון מקנים תשתית טובה ללימודים גבוהים: הידע הנרכש בהם רלוונטי לתחומים רבים הנלמדים באוניברסיטה, כמו פסיכולוגיה, כלכלה, סוציולוגיה, ייעוץ ארגוני, מנהל עסקים, ניהול משאבי אנוש, מדיניות ציבורית, משפטים, חינוך ועוד.

פרטים נוספים

גיאוגרפיה

הגיאוגרפיה היא ידע בין-תחומי העוסק בהבנת סביבת האדם. היא מנתחת את מערכות הקשרים והזיקות בין הסביבה לבין האדם, ומקנה ללומדיה כלים, מיומנויות ומושגים להבנת העולם שאנו חיים בו. הגיאוגרפיה עוסקת בתופעות ובתהליכי השינוי המרכזיים המתרחשים כיום בישראל ובעולם ובמגמות עתידיות, לדוגמה תופעות טבע, כגון הצונמי, אל-ניניו, רעידות האדמה, התפרצויות הרי געש, הוריקנים, טורנדו ועוד.

פרטים נוספים

סינית

מה אנחנו בעצם יודעים על שפתה ועל תרבותה של המדינה בעלת האוכלוסייה הגדולה בעולם, שכלכלתה המתפתחת צוברת תאוצה, שחשיבותה בזירה הבין-לאומית הולכת וגדלה והיא שועטת אל עבר העתיד, אך שורשיה הדתיים והתרבותיים נטועים בתקופות עתיקות לפני אלפי שנים? מעמדה של סין כמעצמה פוליטית וכלכלית העלה בשנים האחרונות את חשיבות לימודי השפה הסינית במדינות המערב, וישראל בכללן.

פרטים נוספים

ספרדית

הידעתם שספרדית היא השפה השנייה בעולם אחרי אנגלית? ארצות אמריקה ההיספאנית הן מהמרתקות והמעניינות ביותר – מיליוני מטיילים אינם טועים! דרום אמריקה, מרכז אמריקה, ארה"ב, אירופה, צפון ומרכז אפריקה ואיים רבים ברחבי הים והאוקיינוסים, בכל מקום בו ההיסטוריה הספרדית הותירה את חותמה – צמחו תרבות, אמנות, דת, פילוסופיה והיסטוריה ייחודיים ועשירים במיוחד.

פרטים נוספים

ערבית

מה נלמד? אקטואליה, מזרח תיכון, ספרות ערבית, סיפורים קלאסיים, שירים, קוראן, פתגמים וערבית מדוברת. שיעורים מתוקשבים גם באמצעות סמארטפונים. אמצעי הלימוד: טלוויזיה, מחשב, סרטים, מצגות ושיעורים של חיילות וחיילים מחיל המודיעין. העשרה וימי כיף: גדנ"ע "מודיעין אופק" וטיולי מגמה.

פרטים נוספים

צרפתית

צרפתית זה דרכון עולמי ואופציה להשתלבות ב- 29 מדינות דוברות צרפתית בעולם. השפה הצרפתית הינה השפה המדוברת בחמש מדינות בעולם על ידי 275 מיליון בני אדם והיא גם השפה השניה הכי נפוצה בעולם המדוברת באופן רשמי בכל 1 מהמוסדות המובילים בעולם הוועד האולימפי, האו"מ,האיחוד האירופי, אונסקו, נאטו בית משפט הבינלאומי לצדק, והצלב האדום. כאשר משתמשים במונח "צרפתית",עולה המחשבה על עולם שלם שבין היתר מורכב מ: תיאטרון, שירה, ספרות מוזיקה, אמנות, אפנה, בישום, מוזיאונים, כיכרות, ארמונות, אדריכלות, מסעדות, בתי קפה...

פרטים נוספים

רוסית

רוסיה היא המדינה בעלת השטח הגדול בעולם, ומספר דובריה מגיע לכ-400,000,000 איש. הרוסית היא אחת משלוש השפות הנפוצות בעולם, והיא מוכרת כשפה רשמית במוסדות בין-לאומיים, כגון האו"ם, סבא"א ואונסקו. לשפה הרוסית יתרונות ברורים הנובעים מהיותה של רוסיה אחת מארבע המדינות הגדולות המתפתחות בעולם (מדינות ה-BRIC).

פרטים נוספים

מוזיקה

מגמת המוזיקה היא מגמה בעלת אופי יישומי. כל תלמידיה מנגנים בצוותא, מופיעים יחד ועוסקים באופן שוטף בלימוד נגינה פרטני בשעות אחר הצהריים תלמידי המגמה מתחילים את לימודיהם במגמה כבר בכיתה ט, ובכיתה יב הם נבחנים בבחינת בגרות בהיקף של 5 יחידות לימוד. המעוניינים בכך יכולים להרחיב את היקף הבחינה ל-10 יחידות לימוד באמצעות רסיטל סולני בהתאם להנחיות משרד החינוך.

פרטים נוספים

תיאטרון

שאלו את אלברט כהן, שחקן התיאטרון הקאמרי, מה דעתו על מקצוע השחקן, והוא ענה: "מקצוע נפלא! הכול בו נהדר! יש רק שני דברים שאני שונא: את החזרות ואת ההצגות." שחקן מגלם דמות אל מול קהל. זאת כל התורה. נשמע פשוט, לא?

פרטים נוספים

עבודות גמר

עבודת גמר היא עבודה מדעית המזכה את הכותב בחמש יחידות לימוד לבגרות. עבודת הגמר עוסקת בנושא מצומצם שתגלה בו עניין ותבחר לחקור אותו. מטרתה של עבודת הגמר היא לאפשר לתלמיד לחקור נושא מעניין ולהכשירו לקראת לימודיו האקדמיים. דרך העבודה ילמד התלמיד שיטות מחקר, דרכי חשיבה מובנת ושיטות עבודה מדעיות. העבודה דורשת השקעה, אך היא פותחת פתח לשכלול ולהעמקה של היכולת להתמודד עם קריאת חומר מדעי-אקדמי, הבנתו, ניתוחו ויישומו.

פרטים נוספים

מגמת תקשוב

המגמה מכשירה את תלמידיה להשתמש בטכנולוגיות מחשוב ותקשורת. התלמידים במגמה לומדים את מקצועות הבסיס לעולם המחשוב, דרך הכרת המחשב האישי, פירוק והרכבה, תחזוקת מחשב, מבוא לרשתות תקשורת ומערכות יישומים גרפיות.

פרטים נוספים

אמנות חזותית

יצירת האמנות היא כראי לעולם שבחוץ ולעולם שבפנים, משכך לימודי האמנות חושפים בפני התלמיד נושאים רבים: תרבותיים, היסטוריים, פוליטיים, פסיכולוגיים, מחאתיים, מגדריים, מקומיים ואוניברסאליים. מטרתם לפתח בתלמיד תפישה רחבה חברתית וביקורתית ובכך לחזק את מעורבותו בחברה ולעודד לחשיבה עצמאית וייחודית. זאת לצד התנסויות מעשיות במגוון תחומי האמנות הפלסטית והדיגיטלית, ופיתוח יכולות התבוננות, מקוריות ויצירתיות, ורגישות לחוויה האסתטית.

פרטים נוספים